Kłamstwo w słusznej sprawie

Śledząc losy mieszkańców Gileadu, czytelnik może odczuwać skrajne emocje. Z jednej strony pojawia się niedowierzanie. Wielu osobom na pewno trudno zaakceptować, że tak okrutny świat mógłby powstać. Jednak Margaret Atwood podkreśla, że rzeczywistość coraz bardziej zaczyna jej przypominać stworzone przez nią w książce realia. Testamenty powstały nawet jako odpowiedź na te niebezpieczne trendy

Kłamstwo jest niechcianym, a zarazem wyjątkowo powszechnym elementem w naszym życiu. Często padamy jego ofiarą, możliwe, że zupełnie nieświadomie. Niekiedy również uciekamy się do niego gdy pragniemy zyskać jakąś korzyść, uchronić się przed przykrymi konsekwencjami błędów lub komuś pomóc. W niektórych sytuacjach decydujemy się na to, by okłamać naszych bliskich, bo wierzymy, że dzięki temu oszczędzimy im bólu i odejmiemy trosk oraz stresu. Towarzyszą nam przy tym wyrzuty sumienia związane z moralnym dylematem na temat słuszności podjętych działań. Nie inaczej było w przypadku Livii i Adama, głównych bohaterów książki pod tytułem “Dylemat” autorstwa B.A. Paris.

Niezapomniane urodziny

Livia jest dojrzałą kobietą, która nie ma problemu z głośnym mówieniem o tym, w jakim jest wieku. Co więcej, postanawia hucznie świętować swoje czterdzieste urodziny podczas rodzinnego i wystawnego przyjęcia. Obowiązkowymi gośćmi mają być: jej mąż Adam, córka Marnie oraz syn Josh. Niestety, Marnie nie pojawia się i rodzina nie otrzymuje od niej żadnego wyjaśnienia, które usprawiedliwiłoby nieobecność. Wkrótce wychodzi na jaw, że dziewczyna padła ofiarą dramatycznych wydarzeń. Informacje, które otrzymuje Adam mrożą mu krew w żyłach. Mężczyzna waha się, czy aby na pewno powinien wyznać prawdę żonie bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że będzie to jednoznaczne z zakończeniem przyjęcia i wywołaniem rozpaczy u Livii. Czy ma prawo do tego, by niszczyć dzień, który miał być jednym z najpiękniejszych w jej życiu?

Trudne wybory

Adamem targają sprzeczne uczucia i wątpliwości. Nie wie, co powinien zrobić. Nie ma również pojęcia, czy Livia będzie w stanie wybaczyć mu zatajenie prawdy, gdy ta wyjdzie już na jaw. To dylemat z jakim jeszcze nigdy nie miał do czynienia. Co ciekawe, kobieta także posiada swoje sekrety, którymi zamierza podzielić się z mężem po zakończonym wydarzeniu. Prawda może okazać się wyzwalająca ale może być też destrukcyjna. Czy rodzina wyjdzie z tego kryzysu obronną ręką?

B.A. Paris to pseudonim artystyczny znanej brytyjskiej pisarki, Bernadette Anne MacDoughall. Specjalizuje się w publikacjach z następujących gatunków literackich: thriller, literatura obyczajowa, kryminał oraz literatura kobieca. Szturmem wdarła się na rynek wydawniczy dzięki swojemu debiutowi pod tytułem “Za zamkniętymi drzwiami”, który spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem i sprzedał się w nakładzie większym niż milion egzemplarzy. Dotychczas B.A. Paris opublikowała także następujące pozycje: “Pozwól mi wrócić” oraz “Na skraju załamania”.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com